Ostatnio wszyscy zachwycają się obniżkami jakie obejmą kredyty hipoteczne. Nie ma wątpliwości, że jest to prawda. Nie zmienia to jednak faktu, że oprócz oprocentowania nie stanieją inne składowe, które również maja niebotyczny wpływ na kredyt w banku.
Dowiedzmy się zatem jakie ruchy planują banki aby nie stracić na swoich finansowaniach. Coraz niższe oprocentowanie kredytów bankowych jest wynikiem działalności rady polityki pieniężnej, która postanowiła obniżyć oprocentowanie kredytów o kolejne jednostki czy wskaźniki bazowe. W związku z tym, jeżeli ktoś zaciągnął kredyt w wysokości 200 tys. PLN dodatkowo zadłużył się na 30 lat i jego oprocentowanie wynosiło ok. 7,5% to po wszystkich obniżkach i regulacjach RPP jego oprocentowanie nie wynosi więcej niż 6,22%.
Nie da się ukryć , że jest to ogromna różnica, która ma duży wpływ na poziom miesięcznej raty zobowiązania. Jednak warto brać również pod uwagę to, że kredyt w banku to nie jest jedynie oprocentowanie. To także prowizja oraz główny czynnik – marża banku. A ta niestety pozostaje niezmieniona. Banki nie zmierzają obniżać jej współczynnika. Tani kredyt samochodowy czy hipoteczny jest tańszy jednak nie do końca tani. Dodatkowo osoby, które dzisiaj podejmują decyzję o nawiązaniu współpracy z bankiem i zadłużenie się muszą pamiętać o tym, że stopa oprocentowania kredytu może się w każdej chwili zmienić, zarówno na lepsze jak i na gorsze. Co prawda Rada polityki pieniężnej planuje kolejne obniżki jednak z czasem stopy procentowe WIBOR wzrosną. Ze względu nam kryzys finansowy wiele banków postanawia obniżać kwoty potencjalnych kredytów.
Jest to jeden z czynników jakie banki obrały w walce z kryzysem finansowym . Czy będzie on słuszny i przydatny? Póki co niestety ,ale spada akcja kredytowa we wszystkich bankach .