Osoby decydujące się na założenie własnej działalności gospodarczej liczą zawsze na kredyty bankowe. Niestety banki nadal niechętnie udzielają kredytów dla firm, szczególnie kredytów inwestycyjnych.
Kredyty inwestycyjne są najczęściej kredytami długoterminowymi. Istnieje niebezpieczeństwo, że jeżeli firma zbankrutuje, bank może mieć problemy z odzyskaniem swoich należności, mimo iż kredyty inwestycyjne są kredytami hipotecznymi, czyli w razie niewypłacalności firm banki mogą zlicytować zastawione nieruchomości. Przy tego rodzaju kredytach zawsze istnieją pewne zagrożenia, więc jeżeli banki zdecydują się na udzielenie kredytu inwestycyjnego, to raczej wówczas, kiedy inwestycja jest zaawansowana.
Wymagania dla firm zainteresowanych kredytem inwestycyjnym
Obecnie banki żądają od przedsiębiorców ubiegających się o kredyty inwestycyjne, aby inwestycje były przynajmniej rozpoczęte. Uzyskanie kredytu inwestycyjnego wymaga też dopełnienia wielu formalności z biznes planem na czele a także z zebraniem odpowiednich dokumentów. Przedsiębiorca i tak nie ma pewności, czy bank udzieli mu kredytu. Często jednak jest to jedyny sposób na uzyskanie środków finansowych na planowane inwestycje.
Zasady uzyskania kredytu obrotowego
Kiedy kryzys niepodzielnie panował na rynku, banki nie chciały nawet myśleć o udzielaniu kredytów dla firm. Przedsiębiorcy mogli się starać wyłącznie o kredyty obrotowe. Kredyty obrotowe mogą być przeznaczone na bieżącą działalność firm, na zakup środków produkcji lub na spłatę wierzycieli. Można powiedzieć, że często pozwalają one przedsiębiorstwom utrzymać płynność finansową. Przedsiębiorcy powinni wiedzieć, że wysokość kredytu obrotowego zależy w dużej mierze od kondycji finansowej firmy. Jeżeli na przykład bank prowadzi bieżące interesy finansowe firmy, ma wgląd do nich, z pewnością taka firma może liczyć na wyższy kredyt, niższe oprocentowanie oraz korzystniejsze warunki kredytowania i spłaty. Oczywiście, jak przy innych kredytach, aby w ogóle starć się o kredyt obrotowy, należy złożyć wniosek, dołączyć NIP, REGON oraz wpis do ewidencji KRS. Potem pozostaje oczekiwanie na decyzję banku.
Kredyt w rachunku bieżącym
Kolejnym kredytem dla firm jest kredyt w rachunku bieżącym, inaczej zwany limitem debetowym, jaki firmie może zaproponować bank. Jak sama nazwa wskazuje, aby starać się o taki limit, należy w banku mieć rachunek bankowy. Każda firma posiada konto dla firm, więc może się starać o przyznanie debetu, ale nie od razu, to banki decydują, po jakim czasie limit ten może zostać przyznany.
Linia kredytowa
Linia kredytowa jest czwartym sposobem na uzyskanie przez firmę środków finansowych w banku. Podobnie jak kredyt w rachunku bieżącym ma charakter limitu debetowego, ale na oddzielnym rachunku bankowym. Jeżeli więc na rachunek bankowy firmy wpływają jakieś środki, nie stanowi to spłaty zadłużenia. Są jeszcze karty kredytowe dla firm, z których przedsiębiorcy mogą korzystać i korzystają, ale wysokość przyznawanych im limitów zależy od banków. Wybór rodzaju kredytowania pozostaje w gestii przedsiębiorców. Jednak finalnie to banki decydują o przyznaniu kredytów dla firm.