Kredyt budowlano-hipoteczny jest wypłacany w transzach. Jego wysokość zależy od ustaleń poczynionych przed podpisaniem umowy, od naszej zdolności kredytowej i kosztorysu inwestycji. Zdarza się jednak, że ostatnia transza nie wystarczy na dokończenie inwestycji. Co wtedy?
Niewystarczająca kwota kredytu to bolączka przede wszystkim kredytów walutowych denominowanych. Kredyt denominowany to świadczenie wypłacane w walucie obcej. Wypłata pierwszej transzy w okresie wysokiego kursu danej waluty a ostatniej, gdy kurs znacznie spadł, powoduje zmianę całkowitej puli pieniędzy do wykorzystania. Może się okazać, że różnica jest tak znacząca, że ostatnia transza kredytu nie wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów wybudowania nieruchomości. Obecnie odsetek kredytów hipotecznych walutowych jest bardzo niski. W praktyce już tylko nieliczne banki ich udzielają. Problem dotyczy więc nielicznej grupy kredytobiorców.
Inna sytuacja, w której ostatnia transza kredytu może być nieadekwatna do pozostałych do pokrycia kosztów, ma miejsce wówczas, gdy kosztorys został przygotowany niestarannie lub cena usług i materiałów znacząco wzrosła. Niektóre banki nie wymagają przedstawienia szczegółowego kosztorysu, który został sporządzony przez uprawnioną osobę. Wystarcza szacunkowa kalkulacja sporządzona samodzielnie, a to może być początek problemów. Jeśli nie uwzględniono w kosztorysie niektórych materiałów i usług lub zrobiono to niestarannie, kwota kredytu może być niewystarczająca na dokończenie inwestycji. Wielu kredytobiorców posiłkuje się wówczas dochodami bieżącymi, kartami kredytowymi i pożyczkami od rodziny czy znajomych. Można jednak w banku przed zakończeniem inwestycji wnioskować o zmianę kwoty kredytu. Podobnie, jak można zrezygnować z wypłaty ostatniej transzy, jeśli zaoszczędziliśmy na niektórych rzeczach, można także zwiększyć kwotę pożyczki, ale jest to bardziej skomplikowane.
Przede wszystkim bank ponownie zweryfikuje naszą zdolność kredytową dla zaproponowanej kwoty. Może też zaistnieć konieczność ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia dla kredytu. Jest to mimo wszystko tańsze i często dużo lepsze rozwiązanie od zaciągania droższych pożyczek gotówkowych.