Rok 2014 przynosi wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi wśród Polaków. Trend jest efektem poprawy warunków finansowych Polaków, obniżenia progu minimalnej zdolności kredytowej i obniżenia oprocentowania kredytów wskutek decyzji RPP.
W 2013 roku kredyty hipoteczne nie cieszyły się rosnącym zainteresowaniem wśród Polaków. Zaobserwowano nawet znaczny jego spadek. Rok 2014 ma szansę zmienić ten obraz, a to dlatego, że pojawiło się wiele elementów, które nie były obecne jeszcze rok temu. Wśród tych czynników znajdziemy niskie stopy procentowe, program Mieszkanie dla Młodych a także lepszą koniunkturę gospodarczą. Według analityków w tym roku można liczyć na podpisanie około 200 tys. nowych umów hipotecznych. Jeśli przewidywania się sprawdzą, to ten rok będzie znacznie lepszy od ubiegłego.
Rok 2014 ma być lepszy dla polskiej gospodarki, a to dlatego, że echa dużego kryzysu z 2008 roku są już za nami. Nasz kraj bardzo dobrze radzi sobie gospodarczo na arenie międzynarodowej i wydaje się, że poprawa koniunktury przełoży się na większe możliwości finansowe obywateli. Dobrze radzący sobie eksport, coraz więcej interesujących miejsc pracy pojawiających się na polskim rynku, a także fakt iż polski system finansowy i gospodarka poradziły sobie bardzo dobrze z reperkusjami kryzysu świadczą o tym, że należy się spodziewać większego zainteresowania kupnem mieszkań.
Lepsza sytuacja finansowa konsumentów to jednak nie wszystko. Oprócz niej mamy wciąż niskie stopy procentowe i nic nie wskazuje na to, aby Rada Polityki Pieniężnej chciała je podnosić. Dla osób myślących o kredycie hipotecznym jest to jak najbardziej korzystna informacja gdyż oznacza, że będzie można pożyczyć pieniądze znacznie taniej.
Dużo rolę we wzroście zainteresowania kredytami hipotecznymi powinien odegrać program Mieszkanie dla Młodych. Rozpoczęty 1 stycznia tego roku program oferuje bardzo interesujące dofinansowanie dla osób, które chciałyby kupić nowe mieszkanie. Program skierowany jest zarówno do singli jak i do rodzin z dziećmi i bez nich. Uczestnik programu może kupić mieszkanie z rynku pierwotne i ubiegać się o pomoc w wysokości nawet 15 proc. wkładu własnego (ten parametr jest uzależniony od profilu wnioskującego i wielkości rodziny). O pomoc w ramach programu MdM mogą ubiegać się osoby, które nie przekroczyły 35 roku życia. Najnowsze dane statystyczne wskazują, że zainteresowanie jest spore zwłaszcza na terenie Warszawy.